Šelmberk

Hrad, poprvé připomínaný k roku 1318, byl založen pány ze Šelmberka. V 15. století se zde často střídali majitelé. V prvé polovině 16. století proběhla renesanční přestavba, při níž kromě úprav starých částí vznikla v čele jádra nová zámecká budova, jejíž jedno křídlo podél přístupové cesty překročilo i příkop. Koncem 16. století hrad ztratil rezidenční funkci a už roku 1602 bylo jeho jádro zříceninou.

V 17. století pak definitivně zpustl. Jeho věž se pak v 18. století dočkala romantizující úpravy a okolí bylo parkově upraveno. Podobu předhradí prakticky neznáme. Jádro se rozpadalo do dvou výškových úrovní. Horní tvořil skalní hřeben, na němž v čele stojí okrouhlý bergfrit obíhaný původně kličkou obvodové hradby. Za ním prakticky celou plochu hřebene (s výjimkou malého trojúhelného dvorku) zaujímá komplikovaný palác ve tvaru písmene L, který si doposud uchoval některé valeně klenuté místnosti v nejspodnější úrovni. Trojúhelné, níže položené nádvoří se studnou bylo k hřebeni přihrazeno z boku a přímo z něho se vcházelo i do části palácových sklepů.

Šelmberk představuje názornou ukázku rozvíjení hradu bergfritového typu směrem ke zkvalitnění jeho obytné složky. Svérázné dvojúrovňové řešení jádra je zde výsledkem hypertrofické podoby paláce oproti základnímu schématu.


Z Načeradce dojedete do Mladé Vožice (cca 12 km, směr Tábor). Na hrad se dostanete po červené značce z Mladé Vožice.( cca.2km). Autem se dostanete z Mladé Vožice až na parkoviště na kraj lesa ( kraj dříve parkové úpravy), pak už je to k hradu pěšky asi 250m. Je to krásná procházka a po cestě si můžete povšimnout zbytků bývalé zástavby, o které vám leccos řekne průvodce. Z hradu je možné odebrat se k bývalému mlýnu ( cca. 1 km).